Hizmet Sektörlerimiz

Ağır Makine Sanayi
Otomotiv Sanayi
Gıda ve Ambalaj Sanayi
Baskı ve Matbaa
   Teknolojisi
Plastik İmalat Sanayi
Kağıt ve Kağıt Ürünleri
   Sektörü

Makaleler Tümünü Gör
VULKOLAN MALZEME İMALATI
KAM MEKANİZMALARINDA STATİK KUVVET ANALİZİ
CTP POLYESTER KAPLAMA ve İMALAT METODLARI
POMPA DİZAYNI MEKANİK HESAPLAMALAR
FREZEDE DİJİTAL YARDIMI İLE DELİK DELME (TAKSİMATLANDIRMA) İŞLEMİ
ASANSÖRLER HAKKINDA GENEL BİLGİLER
ÜRETİM TEKNOLOJİSİNDE ÜRETİM SİSTEMLERİNİN SINIFLANDIRILMASINDA TEMEL KRİTERLER
TORNA TEZGAHLARI ÇEŞİTLERİ VE EKİPMANLARI
TALAŞLI İMALAT YÖNTEMLERİNDE KULLANILAN KESİCİ TAKIMLAR
PLASTİK MALZEMELERİN TEMELLERİ VE KAYNAKLANABİLİRLİĞİ
LAZER IŞINI VE ÇALIŞMA PRENSİBİ
KRİTİK HIZ VE REZONANS KAVRAMLARI

Kritik hızda döndürülen makinalarda aşırı titreşimler ve bunların sebep olacağı kuvvet zorlamaları makinaya hasar verecek düzeyde olabilir ve makinanın işletilmesini imkansız hale getirir. Bu yüzden bu tür makinaların kritik hızlardan uzakta çalıştırılması gereklidir.

Rezonans bir cismin doğal frekansında uyarılması durumunda ortaya çıkan durumdur. Her cismin doğal frekansı vardır. Şayet o cisim doğal frekansında uyarılırsa, cisim çok düşük bir uyarı düzeyiyle çok yüksek titreşim (vibrasyon) seviyelerinde titreşir ve eğer sönümleme yeterince uzun süreli olursa cisim tamamen tahrip olabilir. Buhar ve gaz türbinleri, jenaratörler, büyük fanlar gibi rezonansın çok önemli olduğu makinalarda, makina imalatçısı daha önce hesaplanmış ve ölçülmüş kritik hızları kullanıcıya bildirir ve bu hız bölgesinin hızlı geçilmesini önerir.

Eğer parça, makina çalişirken, sürekli şekilde kritik frekansta tetiklenir ise, sönümleme yetersizse, rezonansa girer ve parçalanmaya kadar giden sorunlarin çikmasina neden olur.

Yaylar üzerinde çalişan makinalarda, makinanin monte edildiği profillerde çatlama rezonanstan kaynaklanir. Sönümleme gücü kalmayan yapı, malzeme yorulması nedeni ile çatlamaya başlar. Önlem alinmaz ve profiller değiştirilmez ise makina parçalanabilir. Bu durumda olan fanlarda patlama olmaktadır. Profillerin kaynak ile ve ek parçalarla güçlendirilmesi kısa süreli geçici çözüm olur. Uzun sürede, malzeme yorulmasına maruz kalmiş  profiller kesinlikle değiştirilmelidir. Bu nedenlerle, makine çalışma devirlerinin ve harmoniklerinin, rezonans frekansına eşit düşmesi istenilmez.

Kritik hiz öncesi frekansda çalışan makinalarda direngenliği artirarak yüksek titreşime karşı çözümler üretilebilirken, kritik hızın üstünde bir frekansda çalışan makinada, kütle ile oynayarak titreşim değerlerinde düşme sağlanabilir.

Makine  kritik hızında çalıştırıldığından rezonansa girmiş olabilir ve titreşim bu nedenle artmış olabilir.

 

Hakkımızda

40 yıla yaklaşan talaşlı imalat deneyimimizi ESKA markası ile işletme deneyimine dönüştürerek 2014 yılında yenilikçi, teknoloji odaklı çalışma anlayışımız doğrultusunda iç ve dış piyasaya mühendislik hizmetleri ile üretim desteği sağlamak üzere bu heyecanlı, uzun yolculuğa çıktık. ESKA Makine olarak bilgi ve tecrübelerimizi sizinle buluşturuyoruz.

İletişim

Telefon : 0212 613 96 15
info@eskamakine.com

Ulaşım

Yenidoğan Mahallesi,
Genç Osman Sokak,
Kurthan İş Hanı,
No : 1/40,
Bayrampaşa / İSTANBUL